דף הבית » אוסטיאופורוזיס – יועצים לעת זקנה

אוסטיאופורוזיס – יועצים לעת זקנה

מחלה האופיינית לגיל הזהב הינה דלדול העצם כתוצאה מהגיל המבוגר, אשר באה לידי ביטוי בתהליך של איבוד מסת העצם. כתוצאה מתהליך זה העצמות בגוף האדם הופכות שבירות. פירוש השם אוסטיאופורוזיס הינו למעשה חיבור המילים עצם ושבירות.

העצמות בגוף האדם עוברות תהליך מתמיד של התחדשות, במהלכו תאים ייחודיים הנקראים אוסטאוקלסטים מסלקים את חלקי העצם הפגומים ומחדשים את מבנה העצמות. במקביל, תאי עצם אשר אחראים על תפקיד הבנייה ונקראים אוסטאובלסטים מייצרים עצם חדשה ובריאה במקום העצם הישנה.

גורמי סיכון

פעולה כפולה זו של הרס העצם הישנה והבלויה וחידוש המבנה בבנייה של עצם בריאה ותקינה, היא ששומרת על תקינות מסת העצם. אולם, לאורך חייו של האדם קיימים שינויים במאזן הבניה והפירוק.

בילדות, הליך בניית העצם גובר על תהליך הרס העצם והתוצאה הינה בניית עצמות שבאה לידי ביטוי בהגדלה של מסת העצם בגוף. אולם, בגיל הזהב מתקיים תהליך הפוך בו מתקיים איבוד של מסת העצם כתוצאה מהאטה של הליך הבניה ועלייה משמעותית בהליך הפירוק.

פרט לגיל, משפיעים על תהליכי הבנייה והפירוק של העצמות הנטייה הגנטית האופיינית והייחודית לכל אדם, קיום או אי קיום של פעילות גופנית, תזונה נכונה העשירה בסידן והמאזן ההורמונאלי המשתנה מאדם לאדם.

כאשר אדם מגיע לעשור הרביעי לחייו בדרך כלל מסת העצם שלו מתקבעת. שמירה על אורח חיים תקין וקיום פעילות גופנית תסייע לשמור על מסת העצם. שבירת האיזון בין הליך הבניה להרס העצם מתרחש בגיל הזקנה, בו מתקיים דלדול עצם בתהליך איטי.

תהליך האוסטיאופורוזיס פוגע בעיקר בגופי החוליות, בעצמות שורש כף היד והצוואר וכן בעצמות הירך. התהליך הופך למעשה את העצמות לפריכות וגורם להן להיות רגישות לכל חבלה ופגיעה. פגיעותן הופכת אותן לחשופות לשברים ובעיות תפקודיות שונות.

אוסטיאופורוזיס – מחלה של נשים

תופעת האוסטיאופורוזיס שכיחה הרבה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. בממוצע על כל עשר נשים אשר סובלות מהתופעה רק גבר אחד סובל במקביל.

נתון זה מתקיים בעיקר בעקבות העובדה כי מסת השריר אליה מגיע הגבר בגיל הבשלות גבוהה מזו של נשים, וכן בשל העובדה כי המערך ההורמונאלי של גברים המכיל את ההורמון הזכרי טסטוסטרון מסייע רבות בבניית מסת העצם ובשימורה לאורך כל החיים.

בקרב הנשים, בממוצע אחת מכל ארבע נשים תסבול מהמחלה. הנשים יכולות להגן על עצמן על ידי תזונה נכונה וקיום פעילות גופנית מיטיבה. הנטייה הגנטית בתחום חזקה ומשמעותית. הוכח כי בנות לאמהות שסבלו מאוסטיאופורוזיס הן בעלות סיכוי גבוה יותר לחלות במחלה, מאשר לנשים שאינן בנות לאמהות שסבלו מהמחלה.

טיפול באוסטיאופורוזיס

זיהוי ואפיון המחלה מגיע בשלבים הראשונים על ידי זיהוי של כאבי גב מעטים, התנמכות בגובה והופעה מועטת של גבנון. בשלב מתקדם יותר מתקיים הליך של היווצרות שבר שמעיד על איבוד מסת העצם ומסמן את פריכות העצם.

מיעוט סימני המחלה המוקדמים הופך את הטיפול בה למורכב למעקב וזיהוי. חוסר יכולתה של הרפואה הופך את הטיפול היחיד לטיפול בולם הידרדרות במסת העצם הקיימת. הטיפול השכיח הניתן למחלה הינו טיפול הורמונאלי באסטרוגן במסגרתו ההורמון עוצר את המשך התדרדרות הליך המסת העצם. דיאטה עתירת סידן גם היא דרך טיפול במחלה בשלביה הראשונים.

הדרך הטובה ביותר להימנע מקיום של מחלת האוסטיאופורוזיס במהלך גיל הזהב הינו לקיים לאורך החיים טיפול מונע הכולל תזונה נכונה ועשירה בסידן המחזק את העצמות, קיום של פעילות גופנית, ובמיוחד ביצוע תנוחות יוגה, ושמירה על אורח חיים בריא.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר