דף הבית » יועצים לעת זקנה – אפוטרופוס

יועצים לעת זקנה – אפוטרופוס

יועצים לעת זקנה - אפוטרופוסאפוטרופוס הוא אדם אשר אחראי על אדם אחר אשר אינו יכול לדאוג ולטפל בענייניו באופן עצמאי. במדינת ישראל קיים חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופוס משנת 1962, אשר מאגד את הזכות הבסיסית של כל אדם ואדם לדאוג לעינינו.
הורים לילדים עד גיל 18 הם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם עד הגיעם לגיל 18, כלומר, לבגירים. במצבים בהם אדם עבר את גיל 18 ואינו יכול לדאוג לענייניו באופן עצמאי, או אז, ממנים לו מתוקף צו בית משפט, אפוטרופוס. כאשר המשמעות היא בעצם הכרה בכך כי מדובר באדם אשר מוגבל ביכולותיו ואינו כשיר משפטית.

למי ממנים אפוטרופוס?

על פי החוק של מדינת ישראל, ישנה קבוצת אוכלוסיה אשר יש צורך למנות לה אפוטרופוס בהתאם למצבים הבאים:

•    קטין ששני הוריו מתו ואין לו אפוטרופוס טבעי
•    קשישים אשר נמצאים במצב סיעודי, זקוקים לסיעוד ועזרה, סובלים מאלצהיימר, דמנציה או מצב בריאותי לא תקין
•    בוגרים אשר סובלים ממחלות נפשיות, כמו סכיזופרניה
•    בוגרים אשר לא יכולים לטפל בעניינם מאחר והם סובלים מפיגור או אוטיזם

מי יכול להיות אפוטרופוס?

•    אדם שהוא קרוב משפחה
•    תאגיד או גוף ממוסד (כמו בית אבות)
•    אפוטרופוס כללי מטעם המדינה

תהליך הגשת הבקשה למינוי אפוטרופוס

תהליך הגשת הבקשה למינוי אפוטרופוס יעשה בדרך כלל על ידי בן הזוג של אותו אדם, או קרוב משפחה אחר. יש לגשת לבית המשפט לענייני משפחה ולהגיש בקשה למינוי אפוטרופוס בכתב, כאשר הבקשה כוללת את הפרטים הבאים:

•    פרטיו האישיים של האדם לגביו מבקשים אפוטרופוס.
•    חוות דעת רפואית של פסיכיאטר, פסיכוגריאטר או מומחה אחר בתחום הנפש.
•    חוות דעת של עובד סוציאלי
•    תצהיר עורך דין אשר מאמת את חוות הדעת והפרטים האישיים
•    במידה ומבקשים אפוטרופוס מסוים, כמו קרוב משפחה, יש לצרף את הבקשה.

החוק קובע כי במידה וניתן לשמוע את הצהרתו של האדם לגביו מבקשים מינוי אפוטרופוס, יש לעשות זאת. על כן, מזמן בית המשפט את האדם לו מבקשים למנות אפוטרופוס על מנת לשמוע את דבריו ואת דעתו, זאת בכדי שבית המשפט יוכל להתרשם בעצמו באם אכן יש צורך במינוי אפוטרופוס.

לאחר הגשת הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה, היועץ המשפטי לממשלה ימנה פקיד סעד מטעמו, אשר תפקידו להגן על בני אדם במצבים בהם יתכן ויש צורך למינוי אפוטרופוס, וזה יגיש סיכום והמלצות.

בדרך כלל, מקבלת בית המשפט את המלצתו של פקיד הסעד מטעם היועץ המשפטי, אך לעיתים, יש צורך לערוך בירור נוסף. יש לקחת בחשבון כי התהליך יכול להימשך מספר חודשים, ולכן, במידה ויש צורך בטיפול רפואי דחוף, ניתן לבקש מינוי אפוטרופוס זמני – תהליך אשר עורך פחות זמן.

אחריות האפוטרופוס

האפוטרופוס בדרך כלל יקבל עליו את האחריות לדאוג לרכוש של אותו אדם, ענייניו הכלכליים כמו תשלומים שוטפים וטיפול במצבו הגופני של האדם, כולל אישור לביצוע הליכים רפואיים שונים. ברוב המקרים, בית המשפט נותן לאפוטרופוס יד חופשית בפעולות אלו, אך ישנם מקרים בהם יש צורך באישור בית המשפט, כגון: מתן ערבות, שעבוד נכסים, מכירת נכסים וכדומה.

האפוטרופוס יהיה נתון לפיקוחו של האפוטרופוס הכללי למדינה, על מנת למנוע מיקרים של הפרת אמונים כלפי האדם עליו הוא ממונה. לשם כך, האפוטרופוס מכין דיווח שנתי לגבי מצבו הכללי והבריאותי של האדם ומגיש אותו לבדיקה אצל האפוטרופוס הכללי.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר