דף הבית » ביטוח לאומי

ביטוח לאומי

ביטוח לאומיאוכלוסיית גיל הזהב, מהווה חלק מהותי וחשוב מכלל האוכלוסייה בארץ, ועל כן, רבים הם המוסדות והחברות אשר נותנים שירות לאוכלוסייה זו. מוסד מרכזי הנותן שירות לבני הגיל השלישי הוא המוסד לביטוח לאומי.

המוסד לביטוח לאומי, הופקד על ידי מדינת ישראל, לתת מענה לקשישים ומשפחותיהם באמצעות ייעוד קצבאות ואספקת שירותים שונים. להלן הקצבאות והשירותים אותן מעניק המוסד לביטוח לאומי לקשיש:

קצבת זקנה

קשיש אשר הגיע לגיל פרישה, שילם ביטוח לאומי כחוק, עבר את תקופת ההכשרה הנדרשת ועומד במבחן ההכנסות של הביטוח הלאומי, זכאי לקבל קצבת זקנה. נכון לתחילת שנת 2013, סכום הקצבה החודשי עומד על 1,502 ₪ ליחיד ו- 2,257 ₪ לזוג. על סכום זה, ישנן תוספות שונות כגון תוספת ותק, תוספת דחיית קצבה, תוספת השלמת הכנסה, תוספת עבור ילדים שאינם נשואים ותוספת עבור קשיש שעבר את גיל ה-80.

קצבת שאירים

משפחתו של קשיש תושב ישראל, שהיה מבוטח בביטוח לאומי, אך נפטר והשאיר אלמנה ויתומים, זכאית לקצבת שאירים והטבות שונות במסגרת חוק משפחות חד הוריות. שיעור הקצבה תלוי בגורמים שונים כגון: גיל האלמנה, מספר הילדים אם ישנם, ותק וכדומה. מענקים שונים יתווספו לקצבת השאירים במקרה של חתונה, בר /בת מצווה, דמי חימום, מענק מחייה, לימודים ועוד.

גמלת סיעוד

קשיש אשר הגיע לגיל פרישה, גר בביתו ולא בבית אבות, עומד במבחן הכנסות, אינו מקבל קצבה ועומד במבחן תלות הבוחן את הצורך של הקשיש בעזרת אדם אחר בעת ביצוע פעולות יומיומיות (כגון רחצה, אכילה, ניידות ועוד), זכאי לגמלת סיעוד.

גמלת סיעוד מסופקת באמצעות שעות טיפול של עובד זר או מטפל/ת סיעודי/ת. לאחרונה נעשה תיקון בחוק סיעוד, המאפשר לאדם לבחור לקבל את גמלת הסיעוד בכסף ולבחור באופן פרטי את המטפל הסיעודי, או להיעזר בתיווך של חברות הסיעוד, כפי שנעשה עד לאחרונה. בנוסף למטפלת הסיעודית, כוללת גמלת סיעוד גם אספקת שירותים שונים כגון: משדר מצוקה, שירותי כביסה, טיפול במרכז יום ומוצרי ספיגה.

במסגרת גמלת הסיעוד הניתנת על ידי הביטוח הלאומי, ישנם קשישים הזכאים לשעות טיפול של  עובד זר או סיעודי. על מנת לקבל שעות טיפול אלו, על הקשיש לפנות לחברות סיעוד או חברות כוח אדם המספקות שירות זה.

חברות אלו מתווכות בין המטפלים והעובדים הזרים לבין הקשיש, הן אלה שמסדירות את שעות הטיפול המגיעות לקשיש, משלמות לעובדים את משכורתם, דואגות לביטוח העובדים ומהוות כתובת לכל פניה או תלונה של הקשיש על העובד הזר או המטפל הסיעודי. גם מי שאינו זכאי לגמלת סיעוד, יכול לפנות באופן עצמאי לחברות אלו.

שירותי ייעוץ לקשיש

בכל אחד מסניפי ביטוח לאומי, יכול הקשיש לקבל שירותי ייעוץ, הדרכה והכוונה הנוגעים לזכויותיו במוסד לביטוח הלאומי ובשירותים המגיעים לו  בקהילה. בנוסף לשירותי ייעוץ אלו, דואג המוסד לביטוח לאומי למנות מתנדבים אשר מבקרים את הקשיש בביתו באופן קבוע או חד פעמי, לצורך סיוע בתפקוד היומיומי ולצורך איתור קשישים הנמצאים במצבי סיכון. המוסד לביטוח לאומי אף מקיים קבוצות תמיכה לקשישים ובני משפחותיהם הנמצאים במצבי משבר שונים.

מענקים נוספים

בין השאר, זכאי הקשיש ובני משפחתו למספר מענקים נוספים כגון: תוספת השלמת הכנסה לקצבת זקנה, מענק חימום, מענק פטירה, דמי קבורה, גמלת זקנה מיוחדת, קצבת נכות, קצבת ניידות, זכויות הגימלאים וכן הלאה. על מנת לקבל מידע מפורט על קצבאות ומענקים אלו ואחרים, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים.

גופים נוספים מעניקים שירותים ךציבור גיל הזהב, ביניהם שירותי הבריאות בישראל: קופות החולים, בתי החולים ומשרד הבריאות.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר