דף הבית » יועצים לעת זקנה – הפרעות בתפקוד המיני

יועצים לעת זקנה – הפרעות בתפקוד המיני

הזדקנות אינה טעות מצערת שקוראת לאלו ש"נרדמו בשמירה", היא תהליך טבעי ומבורך. את המשפט ההגיוני הזה קשה מאוד להפנים, אך אלו שמצליחים לעשות זאת משכילים להיות מורווחים גם. מתקופת הזקנה.

אמנם הגיל הולך קדימה, מתקדם וגדל משנה לשנה, אך הגוף ומכלול מערכותיו הולך ונחלש. אנחנו לא מה שהיינו ולמרבה המזל אנחנו גם לא חושקים במה שחשקנו בו בצעירותנו. אם בעבר פעילות מינית תפסה מקום נכבד, גם במעשה וגם במחשבה, בגיל הזהב היא מקבלת משמעות שונה, רחבה יותר.

מיניות בכמה מישורים

 • מיניות אינה מסתכמת בקיום יחסי מין – אורגזמה וחדירה אינן הביטויים הבלעדיים לחיים מיניים פעילים.
 • גם בגיל מבוגר דעות קדומות ובושה עשויות לנהל את מערכות היחסים ולכן חשוב מאוד להעיז ולערער אותן – שום דבר אינו אמיתי מלבד מה שהאדם מרגיש.
 • חיות ותשוקה הן ביטויים למצב נפשי שלעיתים מושפע ממצב גופני ירוד אך לא בהכרח – קיים אלמנט אישיותי אותו ניתן לשנות ולפתח כך שישפיע על הבחירה לפעול מתוך תאוות חיים.
 • קיימים שלושה שלבים של פעילות מינית – תשוקה, התעוררות, ריגוש. כל אחד מהשלבים לבדו יכול להעניק אינטימיות ורוך אם הוא נעשה בגלוי ובשיתוף עם בן הזוג.

בעיות אופייניות והשפעתן על הפעילות המינית

תשוקה

 • בעיה: עם העלייה בגיל יורדת רמת הטסטוסטרון אצל נשים וגברים. רמת טסטוסטרון נמוכה משפיעה על התשוקה המינית.

פתרון: ניתן לאזן תרופתית את רמת הטסטוסטרון שהוא ההורמון הגברי שאחראי על התעוררות התשוקה והפנטזיה המינית.

 • בעיה: בגיל מבוגר הגוף שברירי יותר וגוברת הנטייה לתחלואה, עמה מגיעות לעיתים מוגבלויות שונות. כשאדם מרגיש חלוש ומוגבל, באופן מיידי הוא חוסם את התעוררות התשוקה המינית.

פתרון: תשוקה ניתן לעורר גם על ידי שחרור מתפיסות עולם ואמונות שמרדימות אותה, וגם על ידי חיזוק האמונה באהבה והאכפתיות של בן הזוג. אולם, תפיסת העולם היא הכוח המניע. אנשים שמאמצים נקודת מוצא שתשוקה וחיות אינן פריבילגיה של האנשים הצעירים, אלא זכות קיומית של כל אדם בכל גיל, לא יוותרו על תשוקה ופנטזיות מיניות.

התעוררות וגירוי

 • בעיה: שינויים הורמונאליים בגיל הזקנה אצל גברים ואצל נשים גורמים לבעיות פיזיולוגיות במערכות המין. אצל נשים ייתכנו בעיות של יובש בנרתיק, ואצל גברים חלה האטה בתהליך ההתעוררות והגירוי.

פתרון: לנשים ולגברים דרוש גירוי חזק בכדי שאברי המין שלהם יתפקדו. גירוי ידני של הנרתיק יכול לייצר רטיבות, וגירוי ידני חזק של איבר המין הגברי יכול להביא אותו מהר יותר למצב של זקפה. גם שלב זה ביחסי המין מורווח כאשר בני הזוג מתנהלים בפתיחות ובשחרור.

לא תמיד קל להגיע לרמות גבוהות של חופש מיני, אך אלו נחוצות יותר מתמיד בגיל הזקנה. כדי לעורר תהליכים פיזיולוגים של גירוי אברי המין כדאי לפנות אל מטפל מיני שביכולתו לעזור להזים דעות קדומות ולהדריך את הפונים בנוגע לאמצעים שונים לעורר את עצמם ואחד את השני.

ריגוש ואורגזמה

 • בעיה: נשים נוטות לשמר בגיל הזקנה את יכולתן להגיע לאורגזמה, אולם לעיתים עצמת האורגזמה נחלשת. אצל גברים מתרחשים שינויים במהירות בה הם מגיעים לאורגזמה. גם כמות הזרע יורדת ועמה עצמת השפיכה והריגוש שהיא מעוררת.

פתרון: ישנו מגוון של תרופות שיכולות לעזור לתיפקוד המיני ובין הידועות הן ויאגרה וסיאליס, וכמובן, ייעוץ מיני.

לסיכום, מערכות יחסים שמבוטאות גם במגע גופני – ליטוף, גירוי, משחק ארוטי – מבטאות אספקט נוסף של חיבה ואינטימיות. לפעמים זה כל הסיפור.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר