דף הבית » דיור תומך

דיור תומך

דיור תומךלפני כשלושים שנה, מסגרות למגורי קשישים היו בתי אבות בלבד, אך עם תחילת שנות השמונים, החלה להיבנות בישראל מסגרת מגורים נוספים הנקראת דיור מוגן. מגורים בדיור מוגן, בשונה ממגורים בבתי אבות, הם מגורים בדירה פרטית, במעין שכונה קהילתית, אשר מיועדת למגורי קשישים בלבד.

דיור מוגן מספק בנוסף לאפשרות המגורים גם שירותי ארוחות בחדר האוכל או הקפיטריה, שירותי ניקיון וכביסה, ומגוון שירותים סוציאליים ופעילויות חברתיות. לרוב, הקשישים המתגוררים במסגרת הדיור המוגן, הם קשישים מבוססים כלכלית המעוניינים להמשיך לחיות את חייהם באופן עצמאי אך בסביבה מוגנת ומוכרת.

מהו דיור תומך?

כדי להבין מהו דיור תומך, חשוב בראש ובראשונה להבין כי דיור מוגן הוא דיור המיועד לקשישים המוגדרים כעצמאיים בלבד, דהיינו, לקשישים אשר מסוגלים לבצע את פעולות היומיום ללא עזרת הזולת. קשיש אשר זקוק לטיפול סיעודי והשגחה רפואיים צמודים או לסיעוד מלא או חלקי, לא יכול להתגורר במסגרת הדיור המוגן. לשם כך נוצרה מסגרת דיור חדשה הנקראת: דיור תומך.

דיור תומך הוא מסגרת מגורים המיועדת לקשישים אשר זקוקים לעזרה בפעולות יומיומיות, קשישים סיעודיים או קשישים תשושי נפש. ישנן מסגרות דיור מוגן רבות אשר כוללות בתוכן מרחב נוסף המיועד לדיור התומך, כך, דיור תומך הוא גוף נפרד המהווה חלק חשוב מתוך הדיור המוגן.

מדוע יש צורך בדיור תומך?

ישנן מספר סיבות להיווצרות הדיור התומך:

רצף טיפולי: השילוב בין דיור מוגן לדיור תומך מספק לקשישים אפשרות לחיות באותה רמת חיים ובאותו סגנון אותו הם מכירים. מה שעומד מאחורי התפיסה הוא הרצון לאפשר לקשישים להזדקן באותו מקום מוכר, מבלי צורך לעבור בין מסגרת מגורים אחת לאחרת כאשר ישנה הידרדרות או שינוי במצב הבריאותי או הנפשי.

הרחבת קהל היעד:
אם בעבר, קשישים סיעודיים היו יכולים לגשת רק לבתי אבות או בית חולים סיעודי, כיום, גם לקשישים סיעודיים יש אפשרות לגור במסגרת יוקרתית ומרווחת יותר.

מסגרת החלמה זמנית:
הדיור התומך, מאפשר למנהלי הדיור המוגן לקבל קשישים חדשים או להעביר קשישים מהדיור המוגן לדיור התומך לתקופות קצרות (כגון עקב חולי או ניתוח).

המשותף לדיור מוגן ודיור תומך

דיור תומך ודיור מוגן זהים במהותם, הם כוללים מבני דיור זהים, שירותי תחזוקה דומים וכן, את אותם שירותים חברתיים כמו חוגים, טיולים, הרצאות, חדר כושר, מחשבים ועוד. גם אופן התשלום לדיור מוגן ולדיור תומך זהה.

גם לדיור מוגן וגם לדיור תומך אין אפשרות מימון ממשלתי והמימון נעשה באופן עצמאי, בנוסף, גם לדיור מוגן וגם לדיור תומך, יש צורך לשלם תשלום חודשי קבוע, יחד עם תשלום נוסף על פעילויות ושירותים נוספים ופיקדון המוחזר בעת עזיבת הדירה.

ההבדל בין דיור מוגן לדיור תומך

ישנם מספר הבדלים בין הדיור התומך לדיור המוגן, באופן כללי ניתן לומר כי הדיור התומך כולל את יתרונות הדיור המוגן, אך הוא משלב בתוכם מרכיב נוסף, הזהה במהותו לבית אבות סיעודי.

קהל יעד: בעוד דיור מוגן מיועד לקשישים עצמאיים בלבד, דיור תומך מיועד לקשישים אשר היכולת התפקודית שלהם ירדה עקב חולי, אשפוז, ניתוח או הזדקנות טבעית.

שירותי תמיכה נוספים: תושבי הדיור המוגן נהנים בעת הצורך, משירותי מרפאה 24 שעות, בעוד תושבי הדיור התומך נהנים מהשגחה ומעקב רפואיים מוגברים ורצופים כולל חלוקת תרופות, עזרה וטיפול יומיומיים, תוכניות טיפול אישיות, הכנת ארוחות, שירותי ביטחון והשגחה (כגון לחצן מצוקה), תגבור שירותי הכביסה, מתן שירותי ניקיון, וכמובן, התאמת הפעילויות החברתיות לצרכיהם האישיים.

לסיכום, בין דיור מוגן לדיור תומך אין תחרות, כל מסגרת דיור מיועדת לאוכלוסיה אחרת ומספקת שירותים נוספים המיועדים לאכלוסיה הספציפית.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר