דף הבית » אבחון וטיפול בהשמנת יתר אצל קשישים

אבחון וטיפול בהשמנת יתר אצל קשישים

טיפול בהשמנת יתר אצל קשישיםהשמנת יתר עלולה לאפיין את האדם בכל גיל, אבל הנתונים מראים שאחת מקבוצות הסיכון העיקריות לבעיה היא אנשים מבוגרים. לא קשה למצוא לכך סיבות, כאשר בין היתר מדובר בהיחלשות מערכות הגוף שנראית לנו טבעית, מחלות שונות שהאדם המבוגר סובל מהן, אורח חיים שאינו תקין ועוד.

הטעות הגדולה ביותר שאפשר לעשות היא לחשוש שאין מה לעשות עם השמנת היתר, מכיוון שכיום יש מגוון רחב של פתרונות וטיפולים עבור הבעיה.

חשיבות התזונה בקשישים

תזונת קשישים מהווה גורם מרכזי להשמנת יתר, במיוחד כשאינה מתאימה לצרכיו. חשוב להדגיש, שבאמצעות התזונה ניתן לשפר את המצב ולהפחית את משקל הגוף.  קשישים צריכים לאכול תזונה בריאה, כולל לרבות פירות וירקות, דגנים מלאים ומאכלים דלי שומן. מכיוון שחשוב שתהיינה רמות תקינות של ויטמין D וסידן, במטרה להקטין את הסיכון לנפילות, חשוב שהתזונה תכלול רכיבים מהסוג הזה: מוצרי חלב, דגים, ביצים, טחינה ועוד.

שתיית מים בכמות גבוהה של שמונה כוסות לפחות ביום היא חובה נוספת. מן העבר השני של המשוואה, חשוב להוציא את המאכלים עמוסי הסוכרים, המתוקים והפחמימות. לא תמיד זה פשוט לבצע את המעבר הזה, אבל יש אלף ואחת סיבות שהופכות אותו למשתלם.

תפריט תזונה אישי

מומלץ שהקשיש ירכיב תפריט תזונה מלאה עם תזונאית או בייעוץ רופא גריאטרי המנוסה בעבודה עם אוכלוסייה זו. חלק מהקשישים מאמצים במהלך השנים הרגל "מגונה" של ויתור על ארוחות ואכילת ארוחה אחת או שתיים ביום, פשוט כי זה קשה להם לאכול עקב קשיים בבליעה, שיניים חסרות או פגומות, כאבי בטן, צרבות או כל דבר אחר.

תפריט שכזה אינו מומלץ וצריך להיות מוחלף בתפריט המבוסס על כמות גדולה יותר של ארוחות קטנות. זה אמנם יהיה קשה בהתחלה, אבל המאמצים יביאו לתועלת שהופכת אותם לכדאיים.

אין תחליף לפעילות גופנית

באמצעות שינוי ושיפור אורח החיים בני גיל הזהב יכולים לשפר את הבריאות שלהם. זה מתחיל כמובן על הפעילות הגופנית, שהחשיבות שלה מכרעת במיוחד בגיל הזהב. קשישים רבים לא מבצעים פעילות גופנית בתדירות מספקת עקב הקושי הפיזי הכרוך בכך, ירידה במצב הרוח ועוד.

באמצעות פעילות גופנית הם יכולים לשפר את התחושות האישיות שלהם, להוציא אנרגיה, לשרוף קלוריות ולהפחית ממשקל הגוף. אימונים בחדר כושר המותאמים לקשיש, הליכות מחוץ לבית או אפילו פיתוח תחביבים ספורטיביים יכולים לעשות הבדל גדול מאד בחיי הקשיש וגם במשקל שלו.

דיאטות כסאח? לא בבית ספרנו

אצל הצעירים יותר מצב של דיאטות מאסיביות, המבוססות על הורדת כמות גדולה של קילוגרמים תוך פרק זמן קצר, הוא אפשרי. אצל המבוגרים זה קשה יותר ובעיקר לא מומלץ, כאשר צריך לקחת בחשבון הליך ארוך והדרגתי. על מנת לראות תוצאות צריך להמתין ברוב המקרים מספר חודשים, אבל הקפדה על הדגשים שהובאו כאן תשפר את מאזני הגוף ותגדיל את הסיכויים להפחתה איטית אבל בטוחה ובריאה של משקל הגוף.

חשוב לציין שחלק מהגישות הרפואיות כיום מתייחסות לכך שזו לא חובה של הקשיש להוריד את משקל הגוף שלו, כאשר מה שיותר חשוב ושמונע סיכונים משל עצמם הוא לשמור על המשקל הנוכחי. מיותר לציין שבלי קשר לשאלה האם הייתה או לא הייתה ירידה במשקל הגוף, השינויים האלה צריכים ללוות את הקשיש משך כל ימי חייו, כך שהתוצאות תישמרנה וכך שאפשר יהיה למנוע בעיות בריאותיות מגוונות.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר