דף הבית » זכויות הגמלאים

זכויות הגמלאים

זכויות הגמלאיםציבור הגמלאים בישראל גדול יחסית, מדובר על אנשים שעבדו כל חייהם, שילמו מיסים וגם הפרישו כספים לביטוח פנסיה לימים שבהם כבר לא יעבדו ויוכלו ליהנות ולנוח. זכויות הגמלאים הן רבות ומגוונות, חלקן מוגנות בחוקים ברורים וחלקן נהלים של גופים רשמיים אחרים, למשל זכויות הגמלאים מצד משרדי הממשלה כמו משרד הרווחה, מצד שירותי הרווחה או המחלקות לשירותים חברתיים, השייכות ללשכות הרווחה, אך פועלות במסגרת הרשויות המקומיות.

באופן כללי, זכויות הגמלאים מופעלות עבור אנשים שהגיעו לגיל הפרישה הרשמי בישראל, 67 לגברים ו-64 לנשים, מגילאים אלו האדם מוגדר אזרח ותיק וזכאי למגוון זכויות, הטבות והקלות.

זכויות הגמלאים – זכאות לסיוע בשכר דירה

גמלאים שמתקיימים מקצבת הזקנה של ביטוח לאומי ובנוסף מקבלים השלמת הכנסה זכאים לקבל סיוע בתשלום שכר דירה מטעם משרד השיכון.

זכויות הגמלאים – ביטוח לאומי

כל אזרח בישראל שמשלם דמי ביטוח לאומי לאורך שנות עבודתו על מנת להבטיח הכנסה וקבלת כספים במקרים רלבנטיים, למשל הגיעו של האזרח לגיל פרישה. זכויות הגמלאים קובעות כי אדם לאחר גיל פרישה זכאי לקבל קצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי, אך יש תנאים והגדרות לגבי קצבת זקנה זו.

חייבים לבקש את הקצבה בתוך שנה אחת מההגעה לגיל פרישה ורצוי מיידית, רק מי ששילם דמי ביטוח זכאי לקצבה (גם עקרות בית נשואות שאינן משלמות זכאיות), קצבת זקנה בסיסית עד גיל 80 היא 1,444 ש"ח ומעל גיל 80 היא 1,526 – הסכומים מתעדכנים מדי שנה. אם מבין שני בני זוג גמלאים, רק אחד זכאי לקבל קצבת זקנה (מצב אפשרי) הקצבה תוגדל ל-2,170 ש"ח או 2,252 לאחר גיל 80.

בנוסף, זכויות גמלאים בביטוח הלאומי קובעות תוספות שונות שיכולות להגדיל את קצבת הזקנה – וותק (2% על כל שנת תשלומי ביטוח מעבר ל-10 שנים), תוספת דחיית קצבה, תוספות על אנשים שתלויים בגמלאי ועוד. גמלאים אשר יש להם הכנסות גבוהות, סופגים קיצוץ בקצבת הזקנה והם יכולים גם לדחות את קבלתה ולקבל תוספת של 5% עבור כל שנת דחייה.

זכויות הגמלאים – רשויות המקומיות

הרשות המקומית בה הגמלאי מתגורר מעניקה כמה זכויות והטבות:
•    מענק לרכישת ציוד חימום לחורף – המענק אינו קבוע וגובהו נקבע על פי תקציב הרשות המקומית ועל פי התנאים שנקבעו בה מראש.

•    הנחת ארנונה – גמלאים זכאים להנחה של עד 30% בתשלום הארנונה לכל 100 מ"ר, הטבה זו נשמרת רק לגמלאים בעלי רמת הכנסות שנמוכה מהשכר הממוצע במשק.

זכויות הגמלאים – קופות החולים

גמלאים עושים שימוש נרחב יותר בשירותי הבריאות בישראל ובעיקר בשירותי קופות החולים, הגיל עושה את שלו כמו שאומרים. בנוסף לתשלומי ביטוח לאומי, אזרחי ישראל משלמים גם דמי ביטוח בריאות וכל אזרח חייב להיות חבר בקופת חולים במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. זכויות הגמלאים הרלבנטיות מבחינת קופות החולים הן בעיקר בתחומי הסיעוד, שיקום קשישים, רפואת חירום ורפואת לב וכלי דם.

באופן כללי הנושא של זכויות הגמלאים, שניתנים אוטומטית על ידי הקופות והמדינה לגבי שירותי רפואה אינן מספיקות כלל וכלל לקבלת שירות ראוי והולם ובהחלט מומלץ לכל אזרח, במיוחד לקראת גיל הפרישה, לרכוש מראש ביטוח בריאות פרטי וכן להיות חבר בביטוחים המשלימים של קופות החולים.במקרים רבים מומלץ להיעזר בחברת מימוש זכויות רפואיות על מנת למצות את הזכויות במוסדות השונים.

זכויות הגמלאים – ניצולי שואה

סיוע סיעודי לניצולי שואה – ניצולי שואה זכאים לקצבה מיוחדת, סל שירותים מורחב, הגדלת קצבת זקנה ועוד זכויות מטעם המדינה או ארגונים נוספים.

מעבר לכך, ישנן עוד זכויות גמלאים והטבות נוספות. לכל גמלאי מומלץ ביותר לפנות למחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות על מנת ללמוד על כל הזכויות, החוקים וההטבות הרלבנטיות לגיל הזהב.

חוקים נוספים המעגנים את זכויות הקשישים- חוקי הגנה על הקשיש.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר