דף הבית » קידמה לשירות הזקן – יועצים לעת זקנה

קידמה לשירות הזקן – יועצים לעת זקנה

קידמה לשירות הזקן - יועצים לעת זקנהזה לא סוד שהאוכלוסייה המבוגרת נאלצת להתמודד עם קשיים רבים, במיוחד בכל הקשור ליכולת התפקודית של חבריה. בחלק מהמקרים, בן משפחה או מטפל אישי הוא שמעניק את הסיוע לקשיש, אולם במקרים רבים וחשובים לא פחות, הטכנולוגיה היא שעומדת לרשות הקשיש.

הפיתוחים הטכנולוגיים של הזמן הנוכחי משפיעים על כל היבט בחיינו. לכן, אין הדבר מפתיע שבשנים האחרונות, מתוך המודעות לקשיי האוכלוסייה המבוגרת ולשיפור תנאי החיים במכלול, פותחו גם עזרים טכנולוגיים מתקדמים. אלה באים לסייע במתן שירותים לקשישים וכן להקל עליהם בהתנהלות היום יומית.

התאמת מכשירי אלקטרוניקה לאוכלוסייה המבוגרת

בניגוד לדור הצעיר של היום, אשר שולט בכל אמצעי טכנולוגי בגיל מוקדם ביותר, קשישים רבים מתקשים להסתגל למהפכה הטכנולוגיות. כל מכשיר טכנולוגי, פשוט ככל שיראה לשימוש עבור האוכלוסייה בכללותה, נחשב ל"תורה מסיני" עבור הקשישים שגדלו בתקופה שונה לחלוטין. בגיל מבוגר, מסתבר, קשה מאד להשתלט על טכנולוגיה "חדשה", דבר המביא לפחד מעזרים טכנולוגיים.

פיתרון אפשרי בהחלט, אשר נוסה ביפן בהצלחה רבה, הוא לפתח בדיוק את אותם מכשירים טכנולוגיים מתקדמים- רק עם ממשק פשוט ביותר. רדיו עם תפריט ולחצנים המזכירים את שנות ה-80 ונגן תקליטים מסתובבים על פטיפון שמאפשר צריבה הם כמה מהדוגמאות היותר מוצלחות.

כמובן שאי אפשר גם שלא להתייחס למכשירים הסלולאריים, אשר תפריטיהם המורכבים ולחצניהם הקטנים מקשים מאד על הקשיש. טלפונים ניידים עם מקשים גדולים, אפשרות הגברה ותפריט נוח מאפשרים גם למבוגרים רבים ללמוד את "השפה". ניתן להשיג, כמובן, גם טלפונים ביתיים עם מקשים גדולים עם עוצמת שמע שמסייעים למבוגרים להשתמש בקלות בטלפון.

בשנים האחרונות פותח מכשיר חדשני שמאפשר לראות בבירור מי נמצא מבעד לדלת דרך צג מוגדל ולא דרך עינית שלמעשה מקשה על המבוגרים להתבונן.

חלק מרכזי בפיתוחים: מנגנון חירום

עם כל הכבוד לחשיבות השימוש בטכנולוגיה מתקדמת, הרי שעבור הקשישים באשר הם הבריאות צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות. חלק גדול מהמכשירים שהוזכרו, לרבות הטלפונים הסלולאריים, כולל בתוכו את לחצני המצוקה המאפיינים את האוכלוסייה המבוגרת, גם יש מכשיר עם לחצן מצוקה שמחייג ל- 3 מספרים נבחרים מראש.

בלחיצת כפתור, יכול הקשיש להזעיק את הגורמים המתאימים לסיוע- דבר אשר עשוי גם להציל את חייו במקרים מסוימים.

מחשב נייד הוא לא מילה גסה

הדעה הרווחת היא שמבוגר מעולם לא יצליח להתמודד עם מחשב נייד. זה לא קרוב להיות מדויק- גם אם הלימוד של עולם מורכב זה אינו אפשרי תמיד, הרי שהטכנולוגיה מאפשרת להתאים גם את המחשבים לקשישים. מחשב נייד המיועד רק לגלישה באינטרנט ולשליחת הודעות דואר אלקטרוני הוא פיתוח מוצלח מאד, בהקשר הזה.

אפרופו גלישה באינטרנט- לא ניתן להמשיך מבלי להזכיר את דפדפן ה- IntuNet מבית Intutula. דפדפן זה פועל בהתאם לקצב ולצרכים של בני גיל הזהב, וכולל לחצנים גדולים, הבדלים מהותיים בגוונים, מערכת הקראת טקסטים וכן הלאה. את הדפדפן ניתן להוריד בחינם מאתר החברה.

אגב, בחודשים הקרובים אמורה גם לעלות גרסה בעברית של הדפדפן וכן יישום לניהול פשוט של הדואר האלקטרוני, דבר אשר יקל על האוכלוסייה הבוגרת עוד יותר.

מלבד כל אלה, הרי שקיימים פיתוחים אשר נועדו להתחבר למחשבים "רגילים", ניידים או נייחים. מקלדת ברוחב של כ- 50 ס"מ ובעומק של כ- 30 ס"מ יכולה להתחבר לכל מחשב ולסייע להתגבר על בעיית הלחצנים הזעירים.

עזרים טכנולוגים שונים ומגוונים

מעבר לכך, ניתן למנות עוד פיתוחים נקודתיים, אשר מותאמים במיוחד לקשישים. למשל, אפשר להזכיר שלט רחוק לטלוויזיה, אשר פועל על פי אותם עקרונות של העזרים שהוזכרו קודם לכן- קרי, לחצנים גדולים במיוחד. מעבר לכך, על מנת להתמודד עם בעיות הראייה של קשישים רבים, כולל השלט גם תאורה המופעלת בכל לחיצה.

אפילו בקרה על חום גוף באמצעות מד חום אינה צעד פשוט עבור קשישים רבים. גם אם המדידה עצמה אפשרית בהחלט, הרי שבחינת התוצאות במצב של ראייה לקויה אינה משימה פשוטה. לצורך זה, פותח מד החום המדבר, אשר מקריא את תוצאות מדידת החום של הקשיש.

כותב המאמר: מוטי אהרונסון, חברת טלפארמה

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר