דף הבית » דיור מוגן עם מטפל סיעודי – יועצים לעת זקנה

דיור מוגן עם מטפל סיעודי – יועצים לעת זקנה

דיור מוגן עם מטפל סיעודי - יועצים לעת זקנהבית דיור מוגן הוא שילוב של דיור הנותן מענה אישי, שירותים תומכים ושירותי בריאות לקשישים. דיור זה מהווה מענה על הצרכים הספציפיים של בני גיל הזהב. השירותים ניתנים מסביב לשעון, ויכולים לכלול תרופות, רחצה, ניקיון, הלבשה, ואפילו עזרה בניהול החשבונות.

מכיוון שמסגרת הדיור המוגן אינה נחשבת למוסד סיעודי, קשישים הבוחרים להתגורר בבית דיור מוגן, יכולים לקבל שירותי מטפל סיעודי. זאת ועוד, העסקת מטפל סיעודי במסגרת דיור מוגן, מכוסה פעמים רבות על ידי חוק הסיעוד מטעם הביטוח הלאומי, המאפשר לקשישים הזכאים לכך, לקבל גמלת סיעוד המתבטאת בשעות טיפול סיעודי, הנעים בין 5 ל-22 שעות בשבוע.

לקשישים החיים בדיור מוגן יש בדרך כלל מקום משלהם, חדר או דירה, והם יכולים גם לבחור לחיות עם בן או בת זוגם. בני משפחתם יכולים להיות רגועים מבחינת אחריות הצוות המטפל בהם והפיקוח הצמוד עליהם. אם בוחר קשיש לחיות בבית דיור מוגן עם מטפל סיעודי, הוא יכול ליהנות ממחלקות מיוחדות המספקות שירותים אלו.

כיצד מסייע מטפל סיעודי בדיור מוגן לקשיש?

מטפלים סיעודיים העובדים בבתי דיור מוגן, חייבים להיות בעלי סבלנות, הבנה, חמלה וניסיון בעבודה עם חולים, קשישים תשושים, וקשישים הזקוקים לסיעוד. על הנהלת בית הדיור המוגן לוודא שהמטפל הוא בעל הסמכה מתאימה לפני קבלתו לעבודה. מטפלים סיעודיים בבתי דיור מוגן מתמחים במתן טיפול לקשישים, הם עוזרים להם להפחית את הלחץ, להתמצא במקום, לפשט את הסביבה עבורם ולמנוע מהם להתעייף. הסיוע אותו מעניקים המטפלים לקשישים יכול להתבטא בקטגוריות הבאות:

 • הפחתת הלחץ – ידוע שלחץ יכול להחמיר את הסימפטומים של רוב המחלות מהם סובלים קשישים. על המטפל הסיעודי בבית הדיור המוגן לשמור על הקשיש מפני כל מקור אפשרי של לחץ, כולל שינויים בשגרה, שינויים בסביבה וטיפול הניתן לו ממטפלים רפואיים שונים. מקורות נוספים של לחץ על הקשיש יהיו מנת יתר של גירויים, עייפות ומחלה.
 • ביסוס השגרה – קשישים המתגוררים בבית דיור מוגן, נאחזים בשמירה על שגרת הפעילות היומיומית שלהם. היא מהווה עבורם מקור של רגיעה ונוחות. על המטפל הסיעודי לוודא שלוח הזמנים של הקשיש כולל את כל פעילויות הפנאי שהקשיש נהנה מהם.
 • הימנעות ממאמץ – בעת תכנון פעילות, על המטפל הסיעודי לקחת בחשבון שהבוקר הוא בדרך כלל הזמן האנרגטי ביותר עבור קשישים. במהלך פעילויות וטיולים, יש לזכור כי הקשיש יזדקק להפסקות תכופות על מנת לכוון את עצמו מחדש ולהימנע מעייפות. מטפלים סיעודיים של דיור מוגן יודעים שקשישים במצב סיעודי מסוגלים לאבד את היכולת להתרכז במשך פרקי זמן ארוכים.
 • סבלנות – על המטפל הסיעודי בבית דיור מוגן להיות סבלני ולא מלחיץ עם הקשיש. אסור לו להיות תובעני או לצפות ליותר מידי. קשישים במצב סיעודי הם בעלי צרכים מיוחדים, נוטים לפרצי רגשות וסובלים ממגבלות. אין טעם לדרוש מהם להתנהג בצורה רגילה, דבר זה יצור מתח ותסכול בלבד. על המטפל הסיעודי לספק להם עזרה בעת הצורך על מנת להפחית ככל האפשר את תסכולם.

לסיכום, מטפלים סיעודיים בבתי דיור מוגן זמינים במשך 24 שעות ביממה לטפל בקשישים על מנת לסייע בידם לשפר את איכות חייהם. המטפלים הסיעודיים נותנים לקשישים שירותי חברותא, שמחה, הכנת ארוחות, שירותי דיאטה, ושירותים רבים אחרים.

יש לציין כי פסיקה שיצאה לאחרונה קבעה כי ניתן לגבות תשלום עבור שיכון של מטפל סיעודי בבית דיור מוגן. הדיור המוגן אינו מיועד בהגדרתו לטיפול בקשישים סיעודיים, אלא לקשישים עצמאיים המתפקדים באופן עצמאי. לרשות הקשישים הסיעודיים החיים בבית דיור מוגן, עומדת מסגרת או מחלקה מיוחדת הנקראת דיור תומך. במסגרת זו מקבל הקשיש את הטיפול הסיעודי המקיף לו הוא זקוק, כגון סיוע נפשי בעת הצורך, השגחה רפואית, ופעילויות תרבותיות וחברתיות.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר