דף הבית » מיגרנות וכאבי ראש אחרי גיל חמישים

מיגרנות וכאבי ראש אחרי גיל חמישים

מיגרנות בקשישיםלאנשים מבוגרים יש פחות כאבי ראש בהשוואה לצעירים. קיימת ירידה בשכיחות המיגרנה, ככל שאדם מתבגר. בגיל שבעים, רק חמישה אחוזים מהנשים, ושני אחוזים מהגברים עדיין סובלים ממיגרנה.

אך גורמים רבים אחראים לכאבי ראש חדשים בגיל הזהב, וחלקם עשויים להיות מדאיגים במיוחד. הסיכון להפרעות מיגרנה משניות חמורות אצל בני 65 ומעלה, גבוה פי עשרה בהשוואה לצעירים.

מיגרנות כרוניות המשפיעות על קשישים מתבטאות בכאבי ראש ראשוניים אחרים העלולים לגרום ליקיצה מהשינה. ברוב המקרים, המיגרנות מאופיינות בתסמינים אנטומיים העלולים להתרחש במהלך היום כמו גם במהלך השינה. התקפים כרוניים מתרחשים במהלך היום ובלילה, נמשכים פחות מחצי שעה, ומופיעים בתדירות של עשר עד שלושים פעמים ביום.

השפעות מיגרנה בשלב מאוחר בחיים

מיגרנה בגיל מאוחר היא מצב נוירולוגי אשר משפיע על הראייה, החושים וההתנהגות. כאבי הראש עשויים להיות מתונים והם מופיעים ברוב המקרים אצל גברים יותר מאשר אצל נשים. רוב המיגרנות הנפוצות בקשישים מלוות בתסמיני ראייה כגון עיוורון חולף, אובדן ראייה בצד אחד של שדה הראייה, טשטוש ראייה, תחושות קהות באזורים שונים בגוף, תחושות עקצוץ ודקירות בידיים או ברגליים, או תחושה של כובד גוף קיצוני.

בעיות נוירולוגיות נפוצות נוספות הן הפרעות בגזע המוח והפרעות בתפקוד המוחי, איבוד שמיעה, הנקרא טינטון ומתבטא בצלצול באוזניים, סחרחורות, אובדן הכרה, והפרעות דיבור כגון אובדן היכולת לדבר. האבחנה נקבעת על דרך השלילה, כלומר, נוירולוג מתחיל את האבחון עם שלילת הגורמים המשניים למיגרנות, כולל גמילה מתרופות, דלקת עורקית זמנית, דום נשימה בשינה, גידולים ראשונים ומשניים, בעיות תקשורת, המטומה ונגעים וסקולאריים.

מיגרנות משפיעות על כתשעים אחוזים מהקשישים שעברו טראומה בראש

נפילות הן דאגה מיוחדת הקשורה לקשישים, והעלולה לגרום לטראומת ראש המפעילה מיגרנות. כשלושים אחוזים מהאנשים מעל גיל 65 נופלים לפחות אחת לשנה, ואחוז אחד מהנפילות גורם לפציעות ראש קלות, גם אם אין בהן אובדן תודעה, כגון בליטה על הראש.

קשישים רבים סובלים מניוון מוחי הגורם לקריעת תאי מוח, במצב המאפשר הצטברות תסמיני מיגרנות במשך תקופה ארוכה יותר בהשוואה לצעירים. גורמי סיכון אחרים כוללים שימוש באספירין או קומדין, ואלכוהוליזם. כאבי הראש עשויים לנוע בחומרתם בין עוצמה קלה עד חמורה, ועשויים להיות קבועים, דו צדדיים או חד צדדיים.

הכאבים עשויים להחמיר עם שיעול, מאמץ או פעילות גופנית, ועלולים להיות קשורים להקאות או בחילות. כחמישים אחוזים מהקשישים שעברו טראומת ראש חווה אף שינויים במצב הנפשי.

כאב ראש היפני

זוהי הפרעה נדירה המתרחשת אצל גברים ונשים בגילאי ארבעים עד 79. כאב הראש מתרחש במהלך השינה בלבד ומעיר את הסובל במועדים קבועים. בחילה נפוצה מיגרנה זו, ותסמינים אוטונומיים נדירים. כאב הראש עשוי להיות חד צדדי או דו צדדי, פועם, ולהתרחש בעוצמה קלה עד קשה.

כאבי הראש עשויים להימשך רבע שעה עד שש שעות, בתדירות תכופה, ברוב המקרים בלילה, ולהימשך שנים רבות. התרופות היעילות כוללות קפאין, כוס אחת או שתיים של משקה המכיל קפאין, או טבליות קפאין במינון של ארבעים עד שישים מיליגרם לפני השינה. תרופות יעילות נוספות הן ליתיום קרבונט, במינון של שלוש מאות גרם לפני השינה, אינדומאצין, אטנולול, מלטונין, ציקלובנספרין, פרדניזון ופלונריזין.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר