דף הבית » ניתוחים אורתופדיים בגיל הזהב

ניתוחים אורתופדיים בגיל הזהב

ניתוחים אורתופדיים בגיל הזהבבגילאים צעירים, מרבית האנשים נהנים מבריאות טובה שמאפשרת ניידות מושלמת וגמישה, תנועת מפרקים ללא קושי, בלא שצריך להקדיש לכך תשומת לב כלשהי. אבל עם העלייה בגיל מופיעים כשלים ומחלות בעלי משמעות אורתופדית.

ניתוחים אורתופדיים לקשישים מהווים הליך כירורגי מקובל מאוד לטיפול במגוון פציעות או דלקות הפוגעות בפעילות התקינה של המפרקים, אוסטיאופורוזיס או בעיות שרירים.

תהליכים דלקתיים שונים במפרקים, פגיעות בסחוסים, בעמוד השדרה, קרעים ברצועות, שברים סבוכים, הסתיידות – בכל אלה יכולים המנתחים האורתופדיים לטפל.

רגע לפני שמנתחים

ישנם מגוון שיטות טיפול ואביזרים אורתופדיים שיכולים לסייע לקשישים לתפקד גם לאחר פגיעה, פציעה או מחלה בעצם או בשריר, עוד לפני שניגשים לניתוח. הניתוח יהיה צורת טיפול מועדפת רק כאשר טיפול שמרני לא מצליח להוכיח את עצמו במבחן התוצאה.

בין היתר, קשישים שנפלו, שברו את האגן או כאלה שסובלים ממיניסקוס בברכיים יכולים לשפר את מצבם באמצעות טיפולים שונים שמציעה הפיזיותרפיה, לרבות טיפול במכשירים, טיפול בחום, בחשמל, טיפול במים. גם אביזרים כגון חגורת בטן, מדרסים, סדים, מגינים שונים לברכיים או לקרסוליים – בכל אלה יש כדי להועיל. במידה וטיפולים והתערבויות שאינן כירורגיות לא הועילו ויכולת התפקוד התדרדרה באופן משמעותי או שהכאבים מאוד קשים – יובא בחשבון הפתרון הניתוחי.

מהם הניתוחים האורתופדיים הנפוצים בקרב הקשישים?

בין הנפוצים ביותר ניתן למצוא את ניתוחי החלפת המפרקים. מדובר בהחלפה של מפרק הירך כתוצאה משבר או פגיעה טראומתית. שברים יכולים לפגוע בראש עצם הירך או בצוואר הירך. מפרק ירך פגוע נפוץ מאוד בקשישים גם בשל תהליכי התדלדלות העצם.

בנוסף, דלקות במפרקים עשויות גם הן להצריך ניתוח לתיקון עצם פגועה או ביצוע החלפת מפרק. ניתוח נפוץ נוסף הוא  החלפת מפרק הברך במידה וזו איננה יכולה לתפקד, כשהסחוס פגוע וכשהברך מוגבלת ביותר בתנועתה. יש לציין כי החלפת מפרק יכולה להיות מלאה או חלקית.

כשמאובחנת פריצת דיסק קשה או פגיעה אחרת בגב, יבואו בחשבון ניתוחי גב בשילוב קיבוע. עוד ניתוחים מקובלים בעלי תועלת אורתופדית כוללים למשל שחזור או תיקון של רצועות וניתוחי כתפיים.

אורתופדיה, פיזיותרפיה ושיקום  

בקרב קשישים, לאחר קיומו של ניתוח אורתופדי לא ניתן לצפות להחלמה מהירה כפי שזו מתרחשת בקרב מטופלים צעירים. עם זאת, באמצעות תכנית שיקום מתאימה ותרגילי פיזיותרפיה ניתן להחזיר תפקודים שאבדו, ניתן לשפר טווח תנועה, להתמודד טוב יותר עם כאבים המלווים החלמה.

שיקום אורתופדי לאחר ניתוח מהווה חלק בלתי נפרד ממנו. בשלב הראשון של השיקום, מבצעים תרגילים שונים עוד בבית החולים, כאשר מלמדים את החולה גם כיצד לבצע פעולות בסיסיות לרבות קימה מהמיטה, התיישבות, הליכה בסיוע אביזרי עזר מתאימים וכיוצא בזה.

בשלב הבא מעלים את דרגת הקושי של התרגילים ומקבלים הפניה לטיפולי פיזיותרפיה גם לאחר השחרור מבית החולים, במסגרת קהילתית, בקופות החולים או במרכז רפואי שיקומי.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר