דף הבית » ניתוח החלפת מפרקים בקשישים

ניתוח החלפת מפרקים בקשישים

ניתוח החלפת מפרקיםבניתוח להחלפת מפרקים מסירים חלקים של המפרק שנשחקו או נפגעו ממחלה ומחליפים אותם בחלקים חדשים מלאכותיים (יוצרו על ידי בני אדם).

החלפת המפרק יכולה להפחית משמעותית את מידת הכאבים מהם סובל המטופל. המפרקים שמוחלפים הכי הרבה הם מפרקי הירך והברך. ישנם גם ניתוחים להחלפת מפרקים אחרים כגון מפרק הכתף, מפרקי אצבעות, קרסול ומרפק.

מתי מחליפים מפרק?

המפרקים יכולים להיפגע מדלקות מפרקים, שחיקה עקב פעילות רבת שנים או מחלה שפוגעת במפרק כגון שברים אחר חבלה או זיהום תוך מפרקי. הרופא המטפל בדרך כלל ימליץ על טיפולים פחות פולשניים מניתוח על מנת להפחית את הכאבים ולשפר את יכולת הניידות. טיפולים כאלה כוללים עזרי הליכה כגון מקל או הליכון, פעילות גופנית מתאימה לחיזוק השרירים שתומכים במפרק, פיזיותרפיה ותרופות נוגדות כאבים.

לפעמים הכאבים ממשיכים ומקשים מאוד על הפעילות והמטלות של היום-יום כגון הליכה, עליית מדרגות ואף רחצה באמבטיה. במקרים כאלה הרופא בדרך כלל יזמין בדיקות הדמיה כמו צילום רנטגן. לעיתים אם הוא לא בטוח האם יש צורך לנתח הרופא יכול להשתמש במצלמה זהירה שמוחדרת לתוך המפרק על מנת לבחון לעומק את מצב המפרק. אם ישנם סימני נזק משמעותי למפרק ייתכן ויש צורך בניתוח להחלפתו.

מהלך הניתוח

במהלך הניתוח הרופאים יוודאו שהמטופל לא חש את הכאבים שעלולים להיגרם מההליך הפולשני. על מנת לאלחש הרופאים משתמשים בתרופות הרדמה. ישנה אפשרות של הרדמה מקומית שפועלת רק על אזור הניתוח ויש אפשרות של הרדמה כללית בה המטופל ישן לגמרי במהלך הניתוח. אחרי שהמפרק הפגוע יוחלף במפרק המלאכותי המטופל יועבר לחדר התאוששות עד שיתעורר לחלוטין וההרדמה המקומית תחלוף.

מטופלים שעברו החלפת ירך או ברך בדרך כלל ישארו בבית החולים למשך מספר ימים אחרי הניתוח. קשישים עם מחלות רקע נוספות הרבה פעמים יזדקקו למספר שבועות במוסד שיקום תנועה עד שיוכלו לחזור בבטחה לביתם. מקובל שההחלטה על משך האשפוז היא משותפת לרופאים ולמטופל.

התאוששות ותוצאות

אחרי ניתוח להחלפת מפרק ירך או ברך הרבה פעמים המטופל יוכל לעמוד או לנסות ללכת כבר בים הראשון לאחר הניתוח. בהתחלה הוא ישתמש בהליכון או קביים. לעיתים יופיע כאב זמני סביב המפרק החדש בגלל חולשת השרירים שמסביבו. בנוסף הכאב יכול לנבוע מתהליך הריפוי של הגוף לאחר הניתוח. הכאבים מוקלים מאוד על ידי התרופות שנרשמות אחרי הניתוח ולרוב יחלפו תוך מספר שבועות או חודשים.

פיזיותרפיה היא חלק בלתי נפרד מהטיפול והמטרה שלה היא לחזק את השרירים סביב המפרק החדש ובכך לשחזר את יכולות התנועה שאבדו. ברוב המקרים ניתן להתחיל תרגילי פיזיותרפיה כבר ביום לאחר הניתוח.

המפרקים החדשים לרוב מחזירים למטופל חלק ניכר מהאיכות חיים שאבדה בעקבות הפגיעה במפרק שהוחלף. עם זאת צריך לזכור שגם המפרק מלאכותי יכול להישחק והם בדרך כלל מחזיקים מעמד בין 15 ל20 שנה.

סיבוכים של ניתוחי החלפת מפרק

לכל פעולה פולשנית כגון ניתוח עלולים להיות סיבוכים. עם זאת חשוב לציין שכיום הסיבוכים לאחר ניתוח להחלפת מפרקים קורים הרבה פחות מאשר היו פעם. כשהסיבוכים כן מתרחשים לרוב אפשר לטפל בהם אך לעיתים דרוש ניתוח נוסף על מנת לתקן את המפרק.

הסיבוכים הנפוצים יכולים לכלול: זיהומים באתר הניתוח, קרישי דם במהלך ואחריי הניתוח, התרופפות של המפרק החדש, פריקה של המפרק החדש ושחיקה של המפרק החדש. בצורה נדירה יכולה להתרחש גם פגיעה בעצבים ובכלי הדם מסביב למפרק במהלך הניתוח.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר