דף הבית » נפילות קשישים

נפילות קשישים

נפילות קשישיםככל שגוף האדם מזדקן, כך שיווי המשקל ויכולת היציבה נפגעים. כאשר מתרחשות תופעות אלה, הסיכויים לנפילות הולכים וגדלים. נפילות קשישים אינן נפילות פשוטות, גם אם הן היו עדינות. הנזקים שנגרמים בעקבותיהן הם מורכבים ועלולים לגרום לשברים ולסיבוכים אחרים.

אמנם לא תמיד נפילות קשישים עלולות לגרום לשברים או לצורך בניתוחים, אך כאשר כן זה קורה תחול ירידה משמעותית בתפקוד ויהיה צורך במטפל סיעודי צמוד או בהעברת הקשיש לבית אבות לקבלת טיפול מתאים בסביבה מתאימה. לנפילות קשישים ישנם גורמים שונים והן כרוכות בסיכונים אחדים. במאמר נדון בכל אלה ובדרכים שבאמצעותן אפשר למנוע אותן.

נפילות קשישים – גורמים

•    גורמים סביבתיים- בסביבה הקרובה של הקשיש ישנם רהיטים שהוא עלול להיתקל בהם וליפול, הוא עלול להחליק באמבט, הוא עלול למעוד בעת דריכה על שטיח וכדומה.

•    גורמים פיזיולוגיים- קשישים שנוטלים תרופות מתמודדים עם תופעות לוואי שעלולות לגרום לאבדן שיווי משקל ולנפילות, כמו טשטוש ראייה ובלבול. כמו כן יכולות להיות תופעות פיזיולוגיות שקורות עם הגיל, כגון שמיעה ירודה, תנועות ראש לא רצוניות וניוון מקולרי (ניוון במרכז הרשתית בעין שגורם לרוב לעיוורון).

כל התופעות האלה גורמות לפגיעה במוקד שיווי המשקל של הגוף והקשישים נוטים לנפילות ולפגיעות. גורמים פיזיולוגיים נוספים יכולים להיות התייבשות שפוגעת בשיווי משקל ונפילת לחץ דם במעברים חדים מישיבה לעמידה או משכיבה לישיבה.

הסיכונים שבנפילות

לנפילות קשישים ישנן השלכות גופניות רבות. עצמות הגוף בזקנה חלשות מאוד והנטייה לשברים גדולה. גם כשהנפילה אינה רצינית, עלול להיווצר שבר, ולעתים הוא נוצר במקום שלא ניתן לגבס, לכן רבים המקרים של ניתוחי איחוי עצמות (שברים בעצם האגן).

ההחלמה מניתוחים אלה ארוכה וכואבת, ודורשת לאחריה שיקום. קשישים לאחר ניתוחים מתקשים לחזור לרמת התפקוד הרגילה שלהם, ולעיתים הם הופכים לסיעודיים. בנוסף לסיכונים שבניתוחים, ישנם סיכונים של פגיעות בראש, דבר שעלול לגרום לנזקים חמורים.

פרט להשלכות הגופניות יש גם השלכות רגשיות שמתלוות לנפילות קשישים. לאחר נפילה הקשיש מאבד את ביטחונו האישי לעמוד ולהתנועע לבדו, הוא מתחיל לפחד לעשות דברים בעצמו והוא מגלה תלותיות באחר. הנפילה גורמת לקשישים להרגיש שהם איבדו שליטה ושהם אינם יכולים עוד לסמוך על עצמם.

קשישים שנופלים מתקשים לקום והם עלולים להישאר שכובים על הרצפה, חסרי אונים, בהמתנה למישהו שיבוא להרים אותם. כשקשישים נופלים במקום ציבורי הם חווים בושה גדולה ועלולים להפסיק לצאת אל מחוץ לבית ואז כל מערך החיים משתנה.

כיצד למנוע נפילות?

מכיוון שקשישים מעוניינים להתגורר בביתם הפרטי ככל שהמצב מתאפשר, כי הם רגילים אליו ומרגישים בטוחים, מומלץ לאפשר להם זאת אך לקחת בחשבון שתאונות ביתיות בגילם הן דבר נפוץ. כדי למנוע תאונות ונפילות, כדאי לסדר את הבית בצורה של דיור מוגן ולהתאים אותו לשינויים שחלים בתחום הירידה ביכולת התפקוד.

הכנת הבית בצורה נכונה כדי למנוע נפילות ותאונות צריכה להיעשות לפי הנקודות הבאות: בטיחות הקשיש, ביטחונו והנוחות שלו. מומלץ לתכנן את הבית כדי להיות מוכנים למצב החדש בדרכים הבאות:

•    התקנת מעקות בטיחות למדרגות, לשירותים ולמקלחת.
•    התקנת ידיות אחיזה במקומות בהם דרושה קימה (ליד המיטה, ליד האסלה, ליד הכורסה).
•    החלפה של אמבטיה במקלחון (הכניסה אליו בטוחה יותר).
•    הנחת שטיחונים נוגדי החלקה במקלחת ומשטחים מונעי החלקה מתחת לשטיחים בבית.
•    מקלות הליכה, הליכונים או כיסאות גלגלים לניידות קלה ובטוחה יותר.
•    טלפונים מיוחדים לקשישים.
•    קניית אביזרי ראייה, כמו משקפי מולטיפוקל.
•    התקנה של סורגים מחוץ לחלונות, מנעולים בדלת הראשית ואזעקה.
•    קניית קלנועית לצורך ניידות בטוחה מחוץ לבית.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר