דף הבית » טיפול בפיזיותרפיה לבני גיל הזהב

טיפול בפיזיותרפיה לבני גיל הזהב

כטיפול בפיזיותרפיה לבני גיל הזהבאשר אדם נפצע או שהוא סובל ממחלה ממושכת, ממליצים לו הרופאים לעיתים קרובות על טיפול פיזי. אך במקרה של בני גיל הזהב, פיזיותרפיה היא טיפול איכותי המשפיע על מצבים רפואיים רבים הקשורים לגילאים מבוגרים, מאלצהיימר ועד לבריחת שתן.

בדרך כלל, אחד המצבים העיקריים אשר מובילים את בני גיל הזהב לטיפול פיזיותרפיה הוא נפילה, אשר בעקבותיה הם מבינים כי הם רוצים לדעת כיצד לשמור על עצמאותם. פיזיותרפיה יכולה לשחזר או להגדיל את הכוח הגופני, טווח התנועה, הגמישות, הקואורדינציה והסיבולת, כמו גם להפחית את הכאב. בנוסף, היא מכשירה את המטופל לבצע משימות יומיומיות.

מצבים רפואיים בהם הפיזיותרפיה מסייעת

הפניות לקבלת טיפול פיזיותרפיה מתאימות ומועילות לבעיות רבות המשפיעות על אנשים מבוגרים. המצבים הרפואיים בהם יכולים בני גיל הזהב להסתייע בטיפול פיזיותרפיה הם:

דלקת פרקים – רוב האנשים בגילאי 65 ומעלה סובלים ממחלה זו, אם כי לא כולם חולקים את אותם תסמינים. מלבד הטיפול התרופתי, אדם יכול להסתייע בסוגים רבים של טיפול פיזי, על מנת לחזק את גופו, לשפר את טווח התנועה שלו, ללמד אותו כיצד לשמור על שיווי המשקל ולהניע את שריריו באופן מתואם.

אוסטיאופורוזיסבני גיל הזהב הסובלים ממחלה זו, אשר עלולה לגרום לשבירת עצמות או פגיעה גופנית בעת נפילה, מקבלים באמצעות טיפול פיזיותרפיה את הכלים לשמירה על יציבה בטוחה יותר ביחס לכוח המשיכה, והטיפול מתמקד בביצוע תרגילי הארכת גפיים על מנת לשמור על יציבה זקופה. מחקרים מוכיחים כי תרגיל הרמת משקולות בשלב מוקדם בחיים, יכול אף למנוע מחלה זו.

טיפולי פיזיותרפיה לאחר סרטן – פיזיותרפיה יכולה אף לסייע להקלת חלק מהכאבים הקשורים לסרטן. פיזיותרפיסט שומר על פונקציונאליות גבוהה ביותר של המטופל, ובאמצעות ביצוע התרגילים הנכונים, לאחר כריתת שד, למשל, ניתן להפחית את הנפיחות ולשפר את טווח התנועה. המטפל צריך לקבוע את התרגיל הנכון וכמות התרגילים המתאימה על פי שיקול דעת קליני.

בריחת שתןתרגילי פיזיותרפיה מסייעים לבני גיל הזהב להפעיל את שרירי השופכה כרצונם. גם חינוך נאות חשוב במקרה זה, ועליהם להבין כמה זמן לאחר שתיית נוזלים, הם יצטרכו להשתמש בשירותים, ולהתכונן בהתאם. פיזיותרפיסט יכול לסייע בקביעת דפוסים אלו.

טיפול פיזיותרפיה לאחר שבץ – בני גיל הזהב אשר עברו שבץ, זקוקים באופן משמעותי לטיפול פיזי. הפיזיותרפיסט משתמש בטיפול המבוסס על דפוס תנועה תכליתי אשר יכול לעורר ולהכשיר את המוח. טכניקה נוספת היא טיפול לשיפור הדיבור. אם אדם חווה כאבים, ניתן לטפל בו באמצעות חשמל.

טיפול לפרקינסוןהתערבות מוקדמת של טיפול פיזי יכול כמעט תמיד למנוע את התסמינים החמורים של המצב המתקדם של המחלה. המטרה היא לשמור על גמישות המטופל על מנת שיקבל כלים שיסייעו לו להימנע מתנועות רובוטיות האופייניות לירידה ההדרגתית של השליטה בשרירים.

דמנציה ואלצהיימרפיזיותרפיה יכולה לסייע לשמירת התפקוד של מטופלים המאובחנים במחלה זו, וסוגי הפיזיותרפיה משפרים את המצב באופן יעיל ביותר. תרגילים דוגמת ריקוד או גינון מסייעים אף למניעת נפילות.

פיזיותרפיה לשיפור האיזון – זוהי בעיה נוספת ממנה סובלים בני גיל הזהב. איזון כרוך בהפעלת מערכות רבות בגוף וניתן לטפל במצב באמצעות תזונה נכונה, חיזוק השרירים והמפרקים, ושיפור הראייה. פיזיותרפיה יכולה לכוון את כל התחומים האלו בטיפול משולב הכולל ראייה היקפית, למשל, בו מתבקשים המטופלים לזרוק ולתפוס כדור תוך שמירה על היציבה.

תפקיד המשפחה

למרות שאדם מבוגר יכול ללמוד כיצד לשמור על עצמאותו ולתפקד בעצמו באופן מיטבי, הוא זקוק לתשומת לב נוספת, תומכת וחיובית של בני המשפחה. עליהם להבין את משמעות אובדן הניידות והעצמאות, לצאת עימו לטיולים, ללוות אותו לטיפולים ולאבטח את הבית מבחינת מניעת "מלכודות" אשר עלולות לגרום לנפילות.

בני משפחה צריכים לגלות סבלנות ולהבין כי שיפור התפקוד באמצעות טיפול פיזיותרפיה כרוך בזמן על מנת להשיג רמה מסוימת של התקדמות. עליהם להשתתף בטיפול ולעודד את המבוגר לקיים את המפגשים, לאכול בצורה נכונה, ולסייע לו לשמור על עצמאותו ככל הניתן באמצעות יישום הכלים אותם רכש במפגשי הטיפול.

פיזיותרפיה לבני גיל הזהב היא תהליך של מסע מתמשך. ובדומה לכל המסעות, גם תהליך זה מלווה בעליות ומורדות. על בני המשפחה לסגל ציפיות ריאליות, ולסייע לבן גיל הזהב באופן של תמיכה, עידוד והומור.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר