דף הבית » ייעוץ ואבחון פסיכוגריאטרי – יועצים לעת זקנה

ייעוץ ואבחון פסיכוגריאטרי – יועצים לעת זקנה

ייעוץ ואבחון פסיכוגריאטרי - יועצים לעת זקנהאדם אשר מגיע לגיל הזהב, עלול לגלות תסמינים נפשיים לא פשוטים, אשר דורשים אבחון פסיכיאטרי. לשם כך, מיועד תחום הפסיכוגריאטריה. פסיכוגריאטריה, במספר מילים, היא בעצם ייעוץ פסיכיאטרי לקשישים וככזאת, היא מספקת מגוון שירותים פסיכיאטריים הכוללים ייעוץ ואבחון פסיכוגריאטרי של בעיות נפשיות יחד עם מציאת פתרונות להתמודדות איתם.

מיהו פסיכוגריאטר?

פסיכוגריאטר הוא רופא פסיכיאטר אשר התמחה במשך ארבע שנים בפסיכיאטריה ולאחר מכן, שנה נוספת בפסיכיאטריה גריאטרית, אשר בסופן, יש באפשרותו לבצע בדיקות פסיכיאטריות, תפקודיות וקוגניטיביות לקשיש ולהפנות לגורמי טיפול בהתאם.
בין השאר, תפקידו של הפסיכוגריאטר הוא לתמוך בבני המשפחה בפן הנפשי והפסיכולוגי.

כיצד מתבצע אבחון פסיכוגריאטרי?

אבחון פסיכוגריאטרי מתבצע על ידי מספר מבחנים אותם מבצע הפסיכיאטר לקשיש. בין המבחנים: מבחן תלות כמו מבחן ADL (Activities of Daily Living) ומבחני יכולת נפשית כמו שאלון מיני מנטל MMSE (Mini Mental State Examination). ישנם כלים אבחוניים נוספים כמו השאלון של פייפר או המדד לדירוג דמנציה של בלסד.

המבחנים והכלים האבחוניים בוחנים את הקוגניציה של הקשיש כגון יכולתו לדבר, להבין, לזכור, להתמצא במקום ובזמן וכן הלאה. בין השאר בוחנים כלים אלו האם קיימת מחלת נפש והאם ישנן מחלות כרוניות אשר משפיעות על נפשו של הקשיש.

מתי יש לפנות לאבחון פסיכוגריאטרי?

חשוב כי כל קשיש אשר יש לו חשש כי הופיעו אי אלו תסמינים פיזיולוגיים ונפשיים חדשים, יעבור אבחון אצל פסיכוגריאטר. בני משפחה רבים נוטים בטעות לחפש עבור הקשיש טיפול פיסיולוגי ותרופתי, כאשר הטיפול הנדרש הוא נפשי ותרפי.

לשם מה צריך ייעוץ פסיכוגריאטרי?

1-    המטרה העיקרית לקיום ייעוץ פסיכוגריאטרי היא לזהות את הקשיים הנפשיים והקוגניטיביים אותם חווה הקשיש כדי לעזור לו להתמודד איתם ולהסתגל אליהם.

קשישים אשר מגיעים לגיל השלישי, מתמודדים לא אחת עם אתגרים חדשים רבים כמו פטירת בן זוג או חבר קרוב, פרישה ממקום העבודה, בדידות, שינוי מהותי בשגרת היום יום, עזיבת בית המגורים הקבוע לבית אבות או דיור תומך, חולי ועוד. שינויים אלו, משפיעים רבות על הקשיש מהבחינה הפסיכולוגית והפיסיולוגית, והם עלולים לגרום לקשיש לחוש תחושת דיכאון וחרדה.

מצבים אלו ואחרים עלולים ליצור חולי נפשי או פיזי אשר ניתן למצוא לו ביטוי בתופעות הייחודיות דווקא לקשישים כמו: דמנציה, אלצהיימר, שיטיון, שוטטות, פרנויות, ליקוי שכלי, הפרעות שינה, ירידה ביכולת הזיכרון, השמיעה והראייה, אדישות, חוסר התמצאות בסביבה, מחלת פרקינסון ואף אלימות.

2-    סיבה נוספת טמונה במציאת מוסד גריאטרי מתאים לקשיש כדי שיקבל באמת את הטיפול המתאים לו. מבחנים פסיכוגריאטריים קובעים עבור הקשיש מהו המוסד המתאים לו ואיזה סיוע הוא יכול לקבל מהמדינה.

קשיש אשר עבר אבחון פסיכוגריאטרי והוכרע כי הוא מוגדר כתשוש נפש (חולה באחת ממחלות הזקנה כמו אלצהיימר או דמנציה) יופנה לשהייה בבית אבות לתשושי נפש. בבית האבות הקשיש ייהנה מסביבה מוגנת ובטוחה, אשר תעזור לו בהתמודדות עם המטלות היומיומיות.

טיפול פסיכוגריאטרי

טיפול פסיכוגריאטרי אשר ניתן על ידי פסיכיאטרים אשר הוסמכו לטפל בקשישים, מספק מענה נפשי לקשישים יחד עם מענה נוירולוגי ותעסוקתי. ישנן שיטות טיפול פסיכוגריאטריות רבות הכוללות פעילות גופנית ופיזיותרפיה בשילוב עם טיפול נפשי על ידי מרפאים במוזיקה, בעיסוק או בדרמה, יועצים סוציאליים, פסיכולוגיים וכן הלאה.

הטיפול הפסיכוגריאטרי כולל בין השאר מתן טיפול תרופתי תואם ושילוב תרופות נכון, העסקת מטפל להשגחה וליווי צמודים, ייעוץ ותמיכה לבני המשפחה, אשפוז במוסד מתאים כגון בית אבות סיעודי, מינוי אפוטרופוס אשר ידאג לנכסיו ולצרכיו של הקשיש וכן הלאה.

עלות הייעוץ והטיפול הפסיכוגריאטרי

טיפולים פסיכוגריאטריים הם טיפולים יקרים יחסית, אך ניתן לקבל חלק מהטיפולים בסבסוד של קופות החולים או חברות הביטוח. לרוב, מי שיש ברשותו פוליסת ביטוח סיעודי יוכל לקבל סיוע במימון טיפולים אלו.

אולי יעניין אותך גם:

מהו הסכם שלום בית לחילופין גירושין? כל התשובות לבני גיל הזהב במקום אחד

טיפול ב- OCD בגיל הזהב

ליווי רוחני לבני הגיל השלישי והרביעי

תנוחות יוגה שמתאימות לגיל הזהב

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר