דף הבית » קצבת זקנה – יועצים לעת זקנה

קצבת זקנה – יועצים לעת זקנה

מדינת ישראל, כמדינת רווחה, דואגת כי אזרחיה יזכו לשיבה טובה, ועל כן, מעמידה היא לרשות הקשישים מבחר זכויות והטבות, אשר נועדו על מנת להקל על חייהם.

אחד התחומים בהם מסייעת המדינה לקשיש, הוא באמצעות קצבת זקנה. קצבת זקנה היא תשלום חודשי הניתן לבני הגיל השלישי, אשר הגיעו לגיל פרישה ועומדים בקריטריונים מסוימים אותם קבע המוסד לביטוח לאומי.

קצבת זקנה – תנאי זכאות

ישנם מספר גורמים אשר קובעים האם הקשיש זכאי לקבל קצבת אבטחה, להלן העיקריים שבהם:

 •     הקשיש שילם דמי ביטוח לאומי כחוק למשך תקופה מינימאלית שהוגדרה מראש על ידי המוסד לביטוח לאומי
 •     על הקשיש להגיע לגיל פרישה (לגברים 65- 67, לנשים 60-64 ) או גיל זקנה (לגברים- 70, ונשים 65-70)
 •     עליו לעמוד במבחן הכנסות (רלוונטי רק לקשיש אשר הגיע לגיל פרישה, החל מגיל זקנה, הקצבה מגיעה באופן אוטומטי)
 •     השלמת תקופת הכשרה
 •     מגורים בארץ

אי עמידה בכל או עמידה רק בחלק מתנאים אלו, אינה מאפשרת קבלת זקנה, אך ניתן לערער על החלטת הביטוח הלאומי באמצעות בית הדין לענייני עבודה, ותוך שנה מיום קבלת ההחלטה של המוסד לביטוח לאומי.

הגשת בקשה לקצבת זקנה

ניתן להגיש את הבקשה לקבלת קצבת זקנה, כבר מספר חודשים לפני גיל הפרישה. את טפסי הבקשה יש לאסוף מסניף המוסד לביטוח הלאומי הקרוב לבית מגורי הקשיש, ולצרף לה את המסמכים הנדרשים המופיעים על גבי התביעה לקצבת זקנה. את הבקשה יש להגיש בסניף או לשלוח בדואר תוך מקסימום שנה מיום הזכאות לקצבה, אחרת, המוסד לביטוח לאומי מחויב לשלם לקשיש סכום רטרואקטיבי של 12 חודשים בלבד.

קבלת קצבת זקנה

בכל 28 לחודש, הקצבה נשלחת אל סניף הבנק אותו ציין הקשיש בכתב התביעה. במידה והקשיש אינו שייך לבנק הקרוב לאזור מגוריו, נשלחת הקצבה אל סניף הדואר הקרוב אליו ומשם עליו לאסוף אותה עד ה-19 לכל חודש. קצבה אשר לא תילקח עד התאריך שצוין, תתווסף לתשלום החודש הבא. קצבה אשר לא תגבה במשך שלושה חודשים, תופסק והנושא יועבר לבירור.

במידה ואין הקשיש יכול לאסוף את הקצבה, המוסד לביטוח לאומי ימנה אפוטרופוס אשר יעשה זאת עבור הקשיש. כמו כן, במידה והקשיש מתגורר במוסד בהשתתפות עיקרית של גוף ציבורי כלשהו כמו משרד הרווחה, הקצבה תחולק, כך שגוף זה יקבל שליש מערך הקצבה, הקשיש שליש נוסף, והיתרה, לבני המשפחה והקרובים התלויים בו.

סכומי קצבת הזקנה

כאמור, קצבת זקנה הינה תשלום חודשי הניתן לקשישים העומדים בקריטריונים של הביטוח הלאומי. סכום קצבת הזקנה מדורג ומושפע מגורמים שונים כגון גיל המבוטח, הכנסתו החודשית, האם יש לו ילדים, האם הוא נשוי וכן הלאה. להלן פירוט הסכומים נכון לינואר 2013:

 • קשיש אשר עדיין לא הגיע לגיל 80, זכאי לקצבה בסך 1,502 שקלים
 • קשיש אשר יש להם בן / בת זוגו אשר אינם זכאים לקבלת קצבה, יקבלו 2,257 שקלים
 • החל מגיל 80, גיל הקצבה עולה ועומד על 1,587 ₪ ליחיד, ו-2,342 לזוג
 • בני זוג, אשר כל אחד מהם בנפרד עומד בתנאי הזכאות, יקבלו קצבת זקנה נפרדת לכל אחד מהם

כמו כן, יתכנו תוספות במקרה של דחיית קצבה (כ-5% בהתאם לתנאים מסוימים), תוספת עבור ילד (457 שקלים על כל ילד, אך לא יותר מ-2 ילדים), ותוספת ותק העומדת על 2% מגובה הקצבה בעד כל שנה בה היה הקשיש מבוטח החל מ-10 שנים לפני יום זכאותו.

תשלום קצבת הזקנה תימשך, כל עוד הקשיש עדיין בחיים, חי בארץ וממשיך לעמוד בתנאי הקצבה.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר