דף הבית » שאלון מיני מנטל – יועצים לעת זקנה

שאלון מיני מנטל – יועצים לעת זקנה

שאלון מיני מנטל - יועצים לעת זקנהשאלון מיני מנטל הוא שאלון בו ניתן לצבור 30 נקודות מטרתו לבדוק מסוגלות או חוסר מסוגלות קונטיבית. משתמשים בשאלון זה במהלך טיפול באנשים שיש להם חשש לדמנציה, לאנשים בשלבים שונים באלצהיימר, כדי לעקוב האם וכמה התקדמה מחלת אלצהיימר.

היתרון הגדול בשאלון מיני מנטל שהוא לוקח זמן קצר, כלומר תוך עשר דקות בלבד הרופא או הבודק רואה אם המבדק מחזיק עדיין ביכולות חישוב מתמטיות, מחזיק ביכולות זיכרון והוא בעל התמצאות בזמן ובמקום.

מיני מנטל – מבנה השאלון

עשר הנקודות הראשונות שניתנות לנבחן נוגעות להתמצאות של הנבדק מבחינת זמן ומקום הרופא יכול לשאול את הנבדק היכן אתה נמצא עכשיו? או מהו המקום בו אנו נמצאים? באיזה רחוב אנחנו נמצאים? באיזה קומה אנחנו נמצאים? וכך לזהות באיזה רמה הנבדק מודע למיקומו.

מבחינת זמן הנבדק נשאל שאלות כמו איזה יום היום? באיזה עונה אנחנו? איזה חלק של היממה כרגע? וכך לראות כמה הנבדק עדיין בעל תחושת זמן.

במבחן חלק נוסף שבודק את היכולת של הנבדק לתת שמות לחפצים שהוא רואה ויכול לחזור על שמות שאומרים לו. בחלק זה ניתן לצבור 3 נקודות. החלק שבא אחרי חלק זה הוא חלק שעוסק ביכולת התמקדות, יכולת ריכוז ויכולת חישוב. ברוב המקרים הרופא נותן לנבחן לספור ממאה עד אחד בקפיצות של 7, כלומר 100,93 ואילך, או שהוא נותן לנבדק לאיית מילה מהסוף להתחלה.

עוד חלק בבחינה הוא שהנבדק מתבקש להגיד משפט או רצף מילים מהמילה האחרונה לראשונה. בחלק האחרון במבחן מתבקש הנבחן לבצע העתקה של ציור שהנבחן רואה.

משמעות התוצאות במבחן

תוצאה גדולה מ- 20, והמקסימום הוא 30 מעידה על מצב קוגניטיבי תקין ותוצאה נמוכה מ- 20  נקודות מעידה על פגיעה קוגניטיבית, וככל שהניקוד שמקבל הנבדק נמוך יותר, הרי שמצבו הקוגנטיבי חמור יותר. למבחן יש בעיות, גיל הנבדק והשכלתו משפיעים על תוצאות הנבדק,

ולכן יש צורך לשנות את התוצאה ולהתאים אותה בהתאם לגיל. לא סביר לדרוש מילד בן שלוש או מאדם בין שמונים להשיג תוצאה כמו בין אדם בן 20. וגם עניין ההשכלה פה משמעותי, אדם בעל השכלה גבוהה ישיג תמיד במבחן זה תוצאה גבוהה יותר בלי קשר למצבו הקוגניטיבי.

יש גם בעיות פיסיות שגורמות לתוצאות פחות טובות במבחן, כמו למשל לקות שמע שגורמת לנבדק כזה להבין פחות את השאלות שהוא נשאל ולכן הוא יקבל תוצאה גרועה יותר במבחן. כמו כן לאדם עם מגבלת ראיה קשה להשיג את הנקודות שכרוכות ביכולת הראיה.

דוגמאות לשאלות במבחן

להלן דוגמאות לשאלות שיכולים לשאול אתכם כאשר בודקים את מצבכם הקוגניטיבי, ישאלו אתכם למשל איזה חודש אנחנו נמצאים, מהו התאריך היום, ואם אתם נמצאים בבניין ישאלו אתכם באיזה קומה אתם נמצאים. יראו לכם בתחילת השאלון תמונות של שלושה חפצים כמו למשל אוטו, דלת, פרח ואחרי רבע שעה ישאלו אתכם מה היו אותם חפצים כדי לראות מה מצב הזיכרון שלכם.

יתנו לכם לחזור על פתגם או ניב כמו למשל התפוח לא נופל רחוק מהעץ, כדי לראות אם אתם יכולים לזכור משפט מורכב. כמו כן יתנו לכם לבצע כמה פעולות כמו למשל קח נייר ביד שמאל, קפל אותו לארבע וזרוק אותו לרצפה.

המבחן בודק גם מיומנויות נרכשות וכאן הבודק  מבקש מהנבדק לכתוב משפט כלשהוא על דף נייר ואחר כך לקרוא מה שכתב. עוד הוראה היא הוראה שכתובה על נייר כמו למשל הרם ידיך מעל הראש והנבדק מתבקש לקרוא בלב את המשפט ולבצע את ההוראה.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר