דף הבית » הנחות והטבות כלכליות בגיל הזהב

הנחות והטבות כלכליות בגיל הזהב

הנחות לבני גיל הזהבגיל הזהב הוא גיל בו החוקים שהכרנו מבחינה כלכלית משתנים. בגיל זה ניצב האדם המבוגר, ולרוב גם בני משפחתו, בפני התמודדות פיננסית שהיא הכל חוץ מפשוטה.

גיל הזהב מלווה לרוב ביציאה ממעגל העבודה ליציאה לבילויים, או לכל הפחות בצמצום משמעותי שלה. הדבר פוגע בהכנסות השוטפות, אך מנגד יש אפשרות לקבל קצבאות וזכויות כלכליות רבות. בגיל הזהב זכאים לשורה ארוכה של הנחות בכל תחומי החיים, הטבות שבכוחן לחסוך לאדם המבוגר אלפי שקלים בחודש.

קופות חולים ושירותי רפואה

בגיל הזהב יכולת התפקוד של האדם יורדת לרוב פלאים, והוא עלול לסבול ממחלות שונות – המשמעות היא הוצאות כספיות גבוהות על הבריאות. אזרחים ותיקים, בהצגת תעודה מתאימה, זכאים להנחות ברכישת תרופות: אזרחים ותיקים שגילם 65 ומעלה זכאית להפחתה של חמישים אחוזים בתקרת התשלום לקופת החולים. כשהם חולים במחלה כרונית, הם עשויים ליהנות מתקרת תשלום ברכישת תרופות או לחלופין תקרת תשלום ברכישת מזון תרופתי או ייעודי.

זכויות אחרות שבני גיל הזהב עשויים לקבל הן השאלה וסיוע במימונו של ציוד רפואי או שיקומי וכן מכשירי שמיעה (עבור בני 65 ומעלה), טיפולי שיניים בתעריף מוזל (על פי מחירון טיפולי שיניים לנזקקים), הנחות על רכישת משקפיים ועוד.

הנחות בתשלומים שוטפים

נטל התשלומים החודשיים או הדו חודשיים "כבד" עבור כל אדם, על אחת כמה וכמה קשישים שההכנסה שלהם נמוכה. הסיוע שהם מקבלים מהבחינה הזו כולל הנחות בתשלום החשמל עבור אוכלוסיות הזכאות השונות, למשל מקבלי הקצבאות השונות או ניצולי שואה.

אוכלוסיות נוספות מקבלות הנחה בתשלומי המים והטלפון: כך למשל במקרה של מים מקבלי קצבת זקנה מקבלים תוספת חודשית של 3.5 מ"ק מים שיחושבו על פי התעריף הנמוך, וזאת בנושא לכמות זהה של מים שכל אזרח ישראלי יכול לצרוך על פי חוק מהתעריף המוזל.

הנחות בתשלומי ארנונה – על פי מדיניות הרשות המקומית, זכאים לעתים אזרחים ותיקים להנחה משמעותית בתשלום הארנונה. שימו לב שההנחה היא בכל מקרה עבור עד מאה מטרים רבועים משטח הנכס. אם הנכס של האדם המבוגר גדול מכך, על היתרה הוא ישלם בהתאם לתעריף הרגיל.

הנחות תחבורה ציבורית

רבים מבני גיל הזהב מתניידים באמצעות התחבורה הציבורית, וזאת בהיעדר רכב פרטי או אפילו יכולת פיזית לנהוג. שנתיים לפני ההגעה לגיל הפרישה זכאים בני גיל הזהב להנחה בכרטיסי הנסיעה בתחבורה הציבורית.

בפועל גברים מגיל 65 ומעלה ונשים שגילן 60 ומעלה מקבלים הנחה בגובה של 50% על נסיעות באוטובוסים, ברכבת הקלה ובמטרונית. גברים ונשים בגילאים זהים יכולים לקבל הנחה של 50%, אך רק עבור נסיעה בכיוון אחד.

הנחות מיוחדות לבני גיל הזהב

חשוב לשים לב שיש מגוון הנחות והטבות שניתן לקבל דרך השתייכות לקבוצה מסוימת בתוך אוכלוסיית גיל הזהב, הנחות שהיריעה קצרה כאן מלציין.

כך למשל ניתנות זכויות עבור ניצולי שואה, מקבלי קצבת שארים, קצבת זקנה או גמלת סיעוד, ותיקי מלחמת העולם השנייה, אסירי ציון ועוד. כדי לקבל את הזכויות האלה צריך לרוב להוכיח שייכות לאותה קבוצה, למשל דרך תעודות או מסמכים מתאימים.

הנחות דיור  – יוקר המחיה בישראל משפיע משמעותית על תחום הדיור, וגם בו יש הנחות לבני גיל הזהב. קבוצות זכאות שונות – למשל מקבלי קצבת זיקנה יחד עם השלמת הכנסה – מקבלים סיוע בתשלום שכר הדירה שלהם. סיוע ניתן גם עבור רכישת דירה ושיפוצים.

צרכנות ופנאי – בגזרת הפעילויות לשעות הפנאי תמצאו הרבה מאד הטבות, שמאפשרות לבני גיל הזהב לבלות את זמנם בנעימים. בין היתר מדובר כאן על הטבות במסגרת "שלישי בשלייקס", הנחות בכרטיסי הכניסה לבתי קולנוע, למוזיאונים, לאתרים ולמופעים, פטור מתשלום אגרת הטלוויזיה ועוד.

אולי יעניין אותך גם:

שירותי טלרפואה לבני הגיל השלישי – כל מה שצריך במרחק לחיצה

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר