דף הבית » זכויות רפואיות בגיל הזהב – יועצים לעת זקנה

זכויות רפואיות בגיל הזהב – יועצים לעת זקנה

אנשים בגיל זקנה מתמודדים לעיתים קרובות עם מחלות. הם נזקקים לטיפול רפואי יותר מאשר בעבר, ויתכן שיזדקקו גם לתקופת לאשפוז ממושכת, המלווה לעיתים קרובות בתקופת שיקום.  

תקופת השיקום גורמת לקשיש לעבור שינויים נפשיים ופיזיים, אשר עלולים לגרום לו לתחושות בדידות, עצבות, חולי ועוד. יש להתייחס ברגישות רבה לנושא המחלות והקשיים האופייניים לגיל זקנה, ולכן יש לדעת את מכלול הזכויות הרפואיות להן זכאים אנשים בגיל זקנה:

 • אגרות שירותים רפואיים – מקבלי קצבת זקנה בעלי זכאות להשלמת הכנסה, ואשר לפני קבלת הקצבה קבלו קצבת נכות קבועה, זכאים לפטור מאגרות שירותים רפואיים. ההנחה ניתנת באופן אוטומטי בהתאם לרשימות שהוגשו על ידי המוסד לביטוח לאומי.
 • אשפוז – בני גיל הזהב הזקוקים לאשפוז בעקבות ניתוח או מחלה, מקבלים את זכויותיהם בתקופה שלאחר האשפוז, בעקבות פניה אל הגורמים המתאימים. עליהם לאסוף את מכלול המסמכים הרפואיים המתעדים את תקופת האשפוז על מנת לשקף מצב עדכני על מצבם.
 • זכויות רפואיות לקשיש בתקופת שיקום – קשישים שעברו תקופת אשפוז זכאים לתקופת שיקום שתסייע בידם ככל הניתן לשוב ולתפקד באופן עצמאי ולסגל מחדש את עצמאותם ויכולותיהם הפיזיות כפי שהיו לפני תקופת האשפוז. תקופת שיקום לאחר מחלה או ניתוח נדרשת על מנת למנוע את הישנות המחלה. לשם קבלת זכותם הרפואית של אנשים בגיל זקנה למסגרת שיקומית, נדרשת הסכמת אפוטרופוס אישי, או הסכמתם האישית. בנוסף, נדרשת גם הערכה מצד רופא בבית החולים בו שוהה הקשיש באשפוז. על הקשיש לשתף פעולה עם התהליך הרפואי לאורך כל תקופת השיקום.
 • קופות החולים – אנשים בגיל זקנה שהגיעו לגיל פרישה והם בעלי זכאות להשלמת הכנסה, זכאים להנחה של 15% ברכישת תרופות. כמו כן, כאשר נזקקים קשישים לתקופת שיקום, מספקות להם קופות החולים את תקופת השיקום במרכזים שונים, בהתאם להערכות רפואיות ומסמכים רפואיים המעידים על מצבם.
 • זכאות רפואית לתקופת סיעוד קצרה – אנשים בגיל זקנה אשר סיימו תקופת אשפוז ונזקקים עתה לליווי סיעודי למשך פרק זמן של חודשיים, זכאים לקבל מהביטוח הלאומי מטפל סיעודי למשך 10 שעות שבועיות. מנין תקופת הזכאות תחל ברגע בו שב הקשיש אל ביתו, והיא תתאפשר לאחר שהמוסד לביטוח רפואי קיבל בקשה רשמית מיוחדת למתן סיוע סיעודי, בליווי המסמכים הרפואיים המתעדים את מצבו הבריאותי של הקשיש, והערכה רפואית המאשרת את הצורך בקבלת עזרה.
 • זכויות רפואיות לאנשים בגיל זקנה בבית חולים שיקומי – קשישים הנזקקים להשגחה סיעודית ורפואית באופן צמוד, וכאשר התנאים בביתם אינם מאפשרים זאת, יקבלו המלצה רפואית לשהות בבית חולים שיקומי. לרוב, הזכות של אנשים בגיל זקנה לתקופת שיקום בבית חולים תהיה עד שלושה חודשים. באם מצבם הרפואי מצביע על צורך בתקופת שיקום ארוכה יותר, ויש להם את המסמכים המעידים על כך, ניתן להאריך את תקופת השיקום.
 • זכויות רפואיות לשיקום בבית – כאשר אנשים בגיל זקנה זקוקים לשיקום ומצבם הבריאותי מאפשר תהליך של שיקום בבית, הם זכאים לקבלת שירותים סיעודיים של אנשי מקצוע מתאימים מתחום הסיעוד והבריאות. עם סיום תקופת השיקום, יהיו הקשישים נתונים למעקב רפואי במשך ששה חודשים או יותר. אם יוגדר מצבם של הקשישים כקל, הם זכאים לשוב לביתם לאחר תקופת האשפוז וליהנות מקבלת זכויות רפואיות דוגמת פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וטיפולים רפואיים אחרים, על בסיס יומי, אותם יקבלו במרכז שיקומי סמוך למקום מגוריהם.

לעיתים, מעבר לסיוע הסיעודי ולטיפול הפיזי בבעיה, יש צורך בליווי רוחני – אוזן קשבת, תמיכה וכתף מלטפת. להרחבה בנושא: ליווי רוחני לבני הגיל השלישי והרביעי

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-9033590

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר